Cím: 9023 Győr, Corvin utca 4.
Általános nőgyógyászati vizsgálatra történő bejelentkezést biztosítunk hétköznaponként 10:00-18:00 óráig a következő telefonszámon:
Mobil: +36-30/950-15-10
Telefon: +36-96/526-813
E-mail: info@kyncs.hu
Az általános nőgyógyászati vizsgálatok célja a méhnyak, a méhtest, a petefészek, a vulva és az emlő tumoros elváltozásainak korai felismerése.
Menete:
1. Anamnézis felvétel, ahol a következő kérdésekre lehet számítani:
- jelen panaszok, észrevételek,
- családi anamnézis- a családban halmozottan előforduló betegség, tumor,
- általános anamnézis- rizikófaktorok- hypertónia, diabetes, túlsúly, hiányos higiéne, alkohol, dohányzás, gyógyszerek,
- nőgyógyászati anamnézis- menarche-menopausa adatai, ciklus időtartama, vérzés mennyisége, fájdalom,
- szülészeti anamnézis- terhességek, szülés, vetélés,
- az előzményekben szereplő műtétek, leletek, szövettani eredmények áttekintése,
- fogamzásgátlás módja.
2. A külsö nemi szervek megtekintése, fizikális vizsgálata.
3. Onkocytológiai kenetvétel:
Jelenleg az egyetlen olyan vizsgálati módszer, amely a cervixcarcinómát korai, tünetmentes stádiumban kimutatja, és ezzel lehetőséget nyújt gyógyításra, a metastasisok megjelenése előtt. A vizsgálat elvégzése évente ajánlott miden 18 év feletti, aktív nemi életet élő nő számára, különösen ha már szült. A magas rizikócsoportba tartozó nőknél ennél gyakoribb ellenőrzés is szükséges lehet. Terheség alatt és nőgyógyászati műtétek előtt elvégzése kötelező. A cytológiai mintavétel a portio felszínéről, a nyakcsatornából és e kettő határáról történik.
Kivitelezése: a genitáliák desinficiálása után, feltárás mellett a spatulával a portio és a nyakcsatorna felszínéről mintát veszünk. A zsírtalanított, jelölt tárgylemezre kikenjük. Éter- alkohol oldatban fixáljuk, majd szárítjuk, a csomagolást követően kísérőlappal a cytológiai laboratóriumba jutattjuk.
Értékelése:
Papanicolau szerinti értékelés:
P0: Nem értékelhető
P1: Kiérett hámsejtek
P2: Kiérett hámsejtek, az intermedier réteg sejtjei és Döderlein flóra
P3: Gyulladásra jellemző kép
P4: Daganatra gyanús sejtek, sejtcsoportok
P5: Daganat sejtek
A CIN (cervicalis intraepithelialis neoplasia) terminológiája:
CIN1: Mérsékelt dysplasia
CIN2: Közepes dysplasia
CIN3: Súlyos dysplasia, in situ carcinoma
Bethesda szisztéma: CIN helyett- SIL (squamosus intraepithelialis lesion)
A citológiai leletek 5 csoportba sorolhatók:
1. Normális
2. ASCUS (atíousos laphámlaesio, nem meghatározható okból)és AGUS (atípusos mirigyyhámset-laesio, nem meghatározható okból)
3. Enyhe fokú SIL
4. Magas fokú SIL
5. Carcinoma
A méhnyak rákmegelőző állapotainak nómenklatúriái:
Szövettani nómenklatúrák | Cytológiai nómenklatúrák | |
CIN 1 | Enyhe dysplasia | LSIL |
CIN 2 | Közepes dysplasia | HSIL |
CIN 3 | Súlyos dysplasia vagy carcinoma in situ | HSIL |
A vizsgálat elvégzésére a ciklus középideje a legkedvezőbb, mivel a menses idején nem ad hiteles eredményt. A cytológia és a colposcopia együttes alkalmazása 98% megbízhatóságot eredményez.
4. Colposcopos vizsgálat:
A colposcóp, optikával ellátott, nagy nagyításra képes binokuláris készülék. A vizsgálat a cervixcarcinoma korai jeleinek felismerésére, a vulván, a hüvelyben és a portion fellépő elváltozások diagnosztizálására alkalmas.
A vizsgálat meneteként leecseteljük a portio felszínét, melynek segítségével érösszehúzódást érünk el, ennek hatására a kép kontrasztosabbá válik. A fokozott sejtmagsűrűségű terület elfehéredik, a normális hám változatlan marad.
5. Bimanuális vizsgálat:
Ennél a vizsgálatnál a nemi szervek és a környező kismedencei szövetek áttapintása történik. Melynek segítségével felismerhetőek anatómiai rendellenességek, megítélhető az uterus helyzete, nagysága, az adnexumok, a parametriumok jellemzői.
6. Emlő vizsgálata:
Az általános nőgyógyászati vizsgálat befejező egyben rutin része az emlők tapintásos, fizikális vizsgálata. A vizsgálat alatt a vizsgált pácienset megtanítsuk az önvizsgálatra és felhívjuk az önvizsgálat fontosságára és technikájára. Az emlők a havi ciklussal párhuzamosságot mutatnak, ezért a legjobb, ha az önvizsgálatot havonta, a menstruáció kezdetétől számított 7. napon végzik mivel a mellek ekkor a legpuhábbak.